top of page

Конспекти уроків

 

 

Тема уроку.  Штурм фортеці 4 королев: Фонетики, Орфоепії, Графіки й Орфографії

 

Урок- гра

 

5 клас

Мета:

 поглибити , узагальнити, систематизувати, перевірити знання учнів з

фонетики, орфоепії, графіки , орфографії;

розвивати пам'ять, логічне мислення, вміння систематизувати вивчений

матеріал;

виховувати старанність у навчанні, пізнавальний інтерес до мови.

 

Обладнання: тести, таблиці зі схемою маршруту, підручники, сигнальні картки.

 

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого.

 

Форма проведення уроку: урок- гра „Штурм фортеці 4 королев:

Фонетики, Орфоепії, Графіки, Орфографії”.

 

Ключові слова.

Барельєф- скульптурний твір, в якому опукле зображення виступає над

плоскою поверхнею.

Баталіст- художник, творчість якого присвячена воєнній тематиці.

Дієта- спеціально розроблений режим харчування.

 

Хід уроку

 

Ніжна мова, ти ніжний цвіт.

Ти п’яниш нас, як рута- м'ята.

Таж на цілий на білий світ

Ти духмяністю розіллята.

Д. Білоус

 

І. Організація класу.

II. Оголошення теми і завдань уроку.

Слово вчителя.

Підсумковий урок ми проведемо як бойову операцію, де нас чекатимуть різні перешкоди. А щоб подолати їх, треба добре знати вивчені правила. Кінечний пункт нашої операції - це штурм фортеці 4 королев: Фонетики, Орфоепії, Графіки, Орфографії. На нашому шляху ми зустрінемо такі перешкоди:

1. Тенета помилок.

2. Болото м'якого знака.

3. Трясовина м'яких приголосних.

4. Кам'яний апостроф.

5. Алфавітні хащі.

6. Пороги подвоєння.

7. Рів спрощення.

8. Складний міст Переносу.

9.Ворота грамотності.

10.Ріка Милозвучність.

 

Будуть на нашому шляху і зупинки- відпочинки.

Вирушаючи   в  дорогу,   візьмемо   з   собою   пожитки-знання. .Читаємо

придорожні гасла:

Пам'ятай правила!

Грамотно пиши!

Висловлюйся звязно!

Будь привітним!

Зверніть увагу  на ключові слова уроку, до яких ми ще повернемось.

Нашу операцію ми розпочинаємо віршем- девізом нашого загону (вчитель

читає вірш). Наша мова дійсно прекрасна, і тому ми не маємо права знати її

погано.

Вашим першим завданням буде пошук орфограм у цьому вірші.

Отже, всі ці орфограми підчиняються 4 королевам.

III. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу.

Нам необхідно вибрати загін розвідників. А потраплять до нього ті учні, які дадуть правильну відповідь на питання.

1.Що вивчає фонетика?

2. Чим відрізняються у вимові голосні від приголосних звуків?

  1. Що вивчає графіка?

  2. Що вивчає орфоепія?

5.Який існує зв'язок між орфоепією га орфографією?

Отже, розвідниками можуть бути майже всі учні класу.

 2. Тести.

Завдання для учнів ІІ рівня.

Найкращими десантниками нашого загону стануть ті учні, які за 1 хвилину правильно виконають тестові завдання.

1. Виконання тестових завдань (підкреслити правильне).

1. Звуки мови — це:

а) те, що ми бачимо й пишемо;

б) те, що ми чуємо і вимовляємо;

в) значущі частини слова.

2. Фонетика вивчає:

а) букви;

б) звуки;

в) частини мови.

3. У слові Батьківщина:

а) І0 букв і 10 звуків;

б) 11 букв і 11 звуків;

в) 10 букв і 10 звуків.

 

4. Звуки мови бувають:

а) голосні й приголосні;

б) українські й запозичені;

в) постійні й змінні.

Завдання для учнів І рівня.

Спираючись на здобуті знання, дайте відповідь на питання:

1) сполучення букв дж, дз позначають:

а) [дж], [дз], [дз], який вимовляється злито, і два звуки [д] і [ж], [д] і [з] або [з'] на межі значущих частин;

б) завжди один звук [дж], [дз], [дз'];

в) завжди два звуки [д] і [ж], [д] і [з], [д] і [з'].

2) Глухі приголосні [т], [с], [к] перед дзвінкими приголосними вимовляються:

а) як [д'], [з'], [ґ];

б) як [д], {з], [ґ];

в) без змін.

3) Дзвінкі [з], [г] перед глухими приголосними, крім-шиплячих, вимовляються:  а) без змін;

б) як парні глухі [с], [х];

в).як. парні глухі [с], [х] лише в окремих словах, а в більшості слів — без змін.

4) Приголосні [ж], [ч], [ш], перед [з], [ц], [с] вимовляються:

а) як [з], [ц'], [с'];

б) без змін;

в) як [з], [ц], [с].

б) Написання слів із приголосними, що уподібнюються, перевіряється:

.а) добором синонімів;

б) добором форми або спільнокореневого слова, в якому приголосний стоїть перед голосним; за словником;

в) введенням слова із сумнівним словом у склад речення.

Учні – консультанти допоможуть перевірити роботи.

Отже, найкращими десантниками стали ...

І Узагальнення і систематизація умінь і навичок

1. Тенета помилок

 

Учитель.

          На нашому шляху перша серйозна перешкода. Пройти її зможуть ті бійці, які зуміють відредагувати текст. Запишіть у зошити “Редагування тексту”. На виконання роботи відводиться 3 хв. Потім один учень іде до дошки. Учні обмінюються зошитами і перевіряють роботи один одного. (Взаємоперевірка).

 

Текст для редагування

Словом можна вбити і ожевити, паранити і вилікувати, посіяти тревогу і беснадію, россіяти сумнів і засмутити, виклекати посмішку і сйозу, надехнути на працю.

 В.Сухомлинський

Отже, в авангарді загону йдуть найсильніші наші бійці. Це ...

  1. Алфавітні хащі

На нашому шляху чергова перешкод – Алфавітні хащі. Пройти їх зможуть найуважніші бійці. Вам треба знайти слова, які стоять не в алфавітномк порядку.

  1. Альбом, груша, фарби, олівець, пензель.

  2. Апельсин, вишня, малина, груша,слива.

  3. Буряк,капуста, огірок, помідор, перець.

4.Фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка.

5.Йорш, окунь, каркась, сом, щука

Отже, найуважнішими бійцями нашого загону є ...

 3. Болото м’якого знака і Трясовина м’яких приголосни

Щоб не затягнуло вас це болото, ви повинні проявити кмітливість і швидкість реакції. Дайте відповідь на питання:

  • Чому м’який знак говорить про себе так?

Я один в сім’ї такий.

Кажуть, надто вже м’який,

Хоч мовчун, та не дивак.

В слові я не зайвий знак.

    А тепер підніміть праву руку, якщо дані слова у давальному відмінку пишуться з м’яким знаком.

Донька, дочка, полька,бджілка, нянька, лялька, сопілка, жінка, футболка, валер’янка, ніченька, зірка, зіронька, ненька, сонце.

                         Отже, найкмітливішими бійцями стал ...

4. Складний міст переносу

Як і годиться, міст охороняється. Нам необхідно дізнатись, як звати начальника охорони, а потім виконати його накази.

Хто про себе так говорить?

Я всесильний, я могутній,

Хай признаються присутні,

Що в країні Фонетичній

Я на службі довговічній.

Славний радник Королеви

У палаці кришталевім.

Словам значення міняю,

Словоформи обираю.

Буде мука чи мука -

Визначить моя рука.

Води є, нема води,

Розберись і розсуди

Чи важливий я, чи ні

В фонетичній стороні.

Д. Білоус

Отже, це полковник Наголос, і за його наказом ми виконаємо вибірковий диктант. Випишіть із казки слова, що відрізняються наголосом. Відповідальним за цю роботу назначається..., який виписує слова за дошкою.

Казка про наголос

Є значок маленький,

Йому наголос ім'я.

Міцно з ним пов'язана

Вся голосних сім'я.

Наголос - наш друг

І дуже добрий помічник.

Наголос — відомий,

Роблячи у слові чарівні свої Стрибки.

Став над о - ворона,

Перескочив — ворона.

Це не птах - кобила.

Має чорну масть вона.

Якось перескочив

Славнозвісний помічник.

Замок, якщо схоче,

Перетворить на замок.

Звук під ним чіткий,

Наприклад: килим, килимок.

Іноді він грається

Із нами залюбки,

(Справжнє диво це було!) –

І прислівник тепло

Став іменником тепло!

Плакати - плакати.

Хто б без нього прочитав

-Це плакат чи плаче хтось?

А наголос постав –

 

5. Кам'яна перешкода

Цю перешкоду допоможуть подолати найерудованіші бійці. Відгадайте, хто міг це написати на камені.

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім'я-

Зразу стану потрібним і я.

(Апостроф)

Тепер проаналізуйте особливості кожної групи слів і назвіть правила вживання апострофа.

1. Б'ють, п'є, в'яз, м'ясо, верф'ю, солов'ї.

2. Бар'єр, матір'ю, пір'їна, бур'ян.

3. Роз'єднати, об'їхати, з'явитися, під'яремний.

4. Лук'ян, Лук'янівка, Лук'яненко.

5. Монтеск'є, миш'як.

6. Цвях, свято, тьмяний, різьбяр, але верб'я, арф'яр

7. Бязь, пюре, Бєлгород, Вятка.

Отже, наші ерудити допомогли нам подолати і цей бар'єр.

Ми пройшли половину шляху і нам необхідний відпочинок. На галявині нас чекають метаграми. Це такі загадки, в яких із пропонованого слова шляхом заміни одного звука отримаємо нове слово.

1. З і лежу я на дивані,

З и пливу я в океані. (Кіт, кит)

2. З і усі мене торкають,

З и в хліві мене тримають.(Бік. бик)

  1. Мене ти здавна звик любити,

І завжди ситий ти за це.

А тільки у_на  і_ змінити-

Стрибну я вмить на деревце.(Булка, білка)

  1. З о -мене не помічаєте,

Хоч щодня переступаєте.

З и - помітять враз хлоп'ята.

Та буваю лиш на свята.(Пиріг, поріг)

Щоб рушити далі, необхідно відновити фізичну форму, а допоможе нам у цьому фізкультрозминка.

Фізкультрозминка

Встаньте, діти, посміхніться,

Вліво, вправо поверніться.

Нахиліться, розігніться. 2р.

Руки вгору піднімайте.

Піднімайте, опускайте. 2р.

Дуже добре, всі сідайте.

Отже, полковник Наголос задоволений результатами виконаної роботи. Пам'ятайте, якщо у вас виникнуть проблеми у постановці наголосу у словах, зверніться за допомогою острів Скарбів, де знаходяться словники - - наші вірні друзі. (Вчитель демонструє словники).

На мосту ми знайшли листки із Золотими правилами переносу .Запишіть цю назву у зошити. Випишіть із листків , які лежать на партах, виділені слова і розбийте їх на склади. Один учень працює за дошкою.

Золоті правила переносу

 

 

1.Для переносу слів завжди

Потрібен поділ на склади.

2.Як склад з одної букви лиш,

Не перенось його, облиш.

3.Передню букву пам'ятай,

Від кореня не відривай!

4.Дж, дз не розривають,

Як злиті звуки позначають.

5.Подвійних приголосних збіг –

Ти можеш розірвати їх.

У переноса вільний час

З'явився навіть, бо щораз,

Хто добре правила ці знає,

Тепер йому допомагає.

Чи є такі помічники

Між вас, шановні, малюки?

Ось вам слова: завдання, косять,

Навчусь, ходжу, відзнака, осінь.

Які ж із правил золотих

Потрібні вам для слів отих?

                Отже, через міст нас перевели ті учні, у кого були правильно перенесені

слова. А попереду нас чекає остання зупинка для відпочинку. Послухайте анекдоти

і зробіть висновки.

Анекдоти

1.— Ти, Галинко, уже знаєш алфавіт? - запитала вчителька першокласницю. –

 - Авжеж ,знаю.

Тоді скажи, яка буква йде після а?

 Усі інші.

2. — Принесіть мені порцію орфографічних помилок.

Вибачте, пане, але в нашому ресторані немає нічого подібнго.

  • А чому їх стільки в меню?

3.- Мамо ,сьогодні вчитель, дякуючи мені, зробив відкриття.

- Яке ж саме?

  • Він уперше в житті побачив помилок більше, ніж слів у диктанті.

А ми не будемо уподібнюватись героям анекдотів і вирушаємо далі..

6. Пороги подвоєння

Запишіть у зошити "Подвоєння приголосних".

Перейти річку, де є пороги, можна тільки за допомогою друга. Тому цю роботу ми виконуємо в парах. Консультанти роздають листки із завданнями, а ви через З хв. зачитуєте власні приклади. У вас повинно бути 5 груп слів по 2 приклади. Консультанти проходять по класу, перевіряють, чи всі пари подолали пороги. 2 учні читають свої приклади.

 Отже, пороги подолати допомогла дружба.

 

7. Іншомовні слова

      Цей міст охороняють іноземні війська - миротворці. Це вони привезли із собою ключові слова, про які ми говорили на початку уроку. А зробили вони це для того, щоб перевірити, чи знаємо ми правила написання слів іншомовного походження. Назвіть орфограми у словах на дошці.

А тепер доведіть, що ви вмієте визначати кількість звуків у словах -іноземцях. Підніміть сигнальні картки: жовті, якщо букви я, ю, є, ї мають 1 звук, блакитна, якщо – 2 звуки. Слухайте слова і піднімайте картки.

Астрономія, біологія, теорія, Вюцбург, дефініція, емоції, епістемологія, Нюрнберг, Біблія, єресь, єзуїт, інформація.

Отже, миротворці нас пропускають далі.

8. Річка Милозвучність

Перепливти річку Милозвучність зможуть лише ті, хто знає правила милозвучності української мови. Прислухайтесь, як приємно звучить наша мова, немов весняний струмочок. Автор всіх віршів, які звучали на уроці, прекрасний український поет Дмитро Білоус.

Якщо з українською мовою

В тебе, друже, не все гаразд.

Не вважай її примусовою,

Полюби, як весною ряст.

Примусова тим .хто цурається,

А хто любить, той легко вчить:

все, як пишеться, в ній вимовляється,-

все, як у пісні, у ній звучить.

І журлива вона, й піднесена,

тільки фальш для неї чужа.

В ній душа Шевченкова й Лесина.

І Франкова у ній душа.

А тепер кожен може розраховувати тільки на свої власні сили. Запишіть у зошити "Самостійна робота". Спишіть вірш, розкриваючи дужки.

 

 

(У, в)чися, дитино, бо (в, у)читися треба!

(У, в)чися, голубко, бо розум не спить,

Хай серце(і, й) воля, (і, й) дух росте (у,в) силу,

Хай книжка розкрита любові навчить.

Один учень іде до дошки і закреслює зайву букву, а консультанти перевіряють, чи всі учні добрались до протилежного берега.

Отже, всі перепливли річку, а попереду нове випробування.

 

9. Рів Спрощення

Пропуском через рів є правильно виконана творча робота.

Завдання. Замініть виділені іменники прикметниками. Чи у всіх словах відбулось спрощення?

1. Графік, що складений на тиждень. (Тижневий)

2. Перемога, що принесла радість. (Радісна)

3. Робота, яка дає користь (Корисна)

4. Нарада, що пов'язана з виїздом.(Виїзна)

5. Зустріч, що принесла щастя. (Щастя)

6. Людина, яка любить хвастатись. (Хвастливість)

7. Змагання, які відбулись в області.(Обласні)

  1. Випадок, що трапляється рідко.(Рідкісний)

10. Ворота Грамотності

Щоб пройти ці ворота, ми розділись на 2 групи. Це дасть нам змогу за один час виконати відразу 2 завдання. А спочатку нам треба знайти код замка від дверей.

  • Як треба повернути ключ, щоб двері відчинились?

Тепер прослухайте завдання. Виконайте вправу 383(виконують учні 1 рівня) і

вправу 386 (виконують учні 2 рівня).

До дошки іде один представник від кожної групи. На це завдання дається 4хв.

Це штурм фортеці. На башті встановить свій прапор та група, представник

якої першим виконає свою роботу. А якість роботи перевірять консультанти.

Отже, першими подолали фортецю учні ... групи.

11. Фортеця 4 королев

Горді королеви зустрічають переможців і нагадують, що забувати про їх існування дуже небезпечно. Ось їхній девіз.

А я горда дама -

Королева Орфограма.

Через оцінки, щоб не ридати,

Вивчіть всі правила, як писати:

Можеш форму поміняти,

Можеш інше слово взяти,

Аби родичем було

І тобі допомогло.

 

V. Домашнє завдання

Так як на наступному уроці буде контрольна робота, то повторіть матеріал теми і напишіть твір - мініатюру „Вік живи -- вік учись", використовуючи вивчені орфограми. Це завдання виконають учні 1 рівня. Учні 2 рівня випишуть ЗО слів з підручника української літератури на вивчені правила.

VI. Підсумок уроку

За допомогою знань можна пройти не тільки через різні перешкоди, а й завоювати неприступні фортеці.

bottom of page